Fetva Islame

Pyetja:

Eselam Alejkum, hoxh i nderuar burri im ka marr nje grua te dyt me femij, mirpo faji i saj nuk e dua femiun e saj dhe sa here qe vjen ne banesen time un i them burrit merre dhe dergo te nana e vet, nuk e du me pa me sy. A e kam gjynah per ket?

Eselam Alejkum

Pyetja:

A osht tradit tek ne se per hashure duhet me hanger grun apo eshte e vertet se duhet me hanger grun ?

Pyetja:

selam alejkum deshta me ba një pyetje rreth faljes ,a bon me u fal ulur në qoftëse nuk mun me u ngritur në kemb ,selam alejkum.

Pyetja:

Eselamu alejkum ve rahmetullahi ëe berekatuhu, desha te ju pys se a e kam obligim zeqatin ne kete sasi te arit dhe argjentit? 76.30g ari me vler 2212 euro dhe 43g argjend.Nëse e kem sa duhet të paguaj për këtë vler, ALLAHU ju shpërbleft.

Pyetja:

es selam alejkum,jetoj ne gurbet,jeta osht shum e shtrejt,banesat jon te vogla,te ftoft,te vjetra ehe me lageshti shum vshtirr osht me gjet banes po edhe kur te gjejsh jon shum te shtrejta thujse gjysma e rroges veq qira shkon,plus ku jon shpenzimet tjera te perditshme,me pas 3-4 fmi nuk te pranojn edhe pak me bo zhurum te qesin jasht edhe shum vshtirr me gjet banes,a bon me marr kredit per me ble ship qe me jetu vet,nese ki kredit pershembull i pagun 2euro kamat,po nese nuk ki kredit tatim ti ndal shteti 5 euro,po mendoj a lejohet te marr kredt me ble shpi jo per lluks po shteit po na inponon,qe bile paret qka nuk mi ndalin ne tatim me ju ndihmu njerzve ne Kosov qe jon nevojli.All-llahu ju shperbleft,ju lutem per nje pergjigje te kjart,bon ose nuk bon krediti ne kit rast.

Pyetja:

Es-selemu alejkum ue rahmetullah.

Allahu ju shpërbleftë në dynja dhe ahiret. A mund të më tregoni më gjerësisht rreth Dhulkarnejnit, përafërsisht në cilën kohë ka jetuar ,a ka jetuar në kohën e ndonjë pejgamberi dhe ku është vendi sipas dijetarëve ku Dhulkarnejni ka ndërtuar pendën e popullit jexhuxh dhe mexhuxh.

Pyetja:

Selam alejkum të nderuar, jam e re në islam dhe kam dëgjuar që vetëm shirku është mëkat që nuk falet, desha të pyes a është mëkat që nuk falet pa marrë parasysh a pendohesh apo jo, apo nëse pendohesh prej shirkut a falet ky mëkat dhe cila është menyra më e mirë e pendimit prej shikrut?

Pyetja:

selam alejkum dua te di se ajo prishet trupi shehidave ne varr se një hoxhë tha se veç pejgamberve nuk ju prishe trupi kurse kurse shehidave po selam alejkum?

Më intereson të di se kur duhet të ngriten duart në lutje?

Pyetja:

Selam Alejkum deshta te ju pys te me keshilloni te me ndihmoni ne lidhje me sherimi prej magjis a po mesyshit sa her qe ndegjoj kuran me nxeht kemba me hapet goja dhe gjate nates me ndodh qe te me kap ankthi ma shtrengon ter trupin me shtangitet as nuk mundem te flas as te leviz por vetem me vjen ne mendje thuaje shehadetin dhe me kalon por perseri me ndodh pastaj kam mendime negative shtrengime ne gjoks nese kishit pas naj keshill naj gje ne lidhje me kete ju pershendes..!!

Pyetja:

Për asrye se gjat shtatzanis jemi shum të lodhur të pa fuqishëm me te vjella, dhe si e jep feja a mundet mos me u fal gjat kësaj periudhe?